Buy TAG Heuer Men's WJ1111.BA0570 Link Series Watch
TAG Heuer Men's WJ1111.BA0570 Link Series Watch
as of Thu, 14 Feb 2013 12:14:32 GMT
Product Details
  • Amazon Sales Rank: #32722 in Watches
  • Brand: TAG Heuer
  • Model: WJ1111.BA0570
  • Dimensions: 4.50" h x 5.70" w x 5.80" l, 1.95 pounds
  • Band material: stainless-steel
  • Bezel material: stainless-steel
  • Case material: stainless-steel
  • Clasp type: fold-over-clasp-with-safety
  • Dial color: silver
  • Dial window material: scratch-resistant-sapphire
  • Movement type: swiss-quartz
  • Water-resistant to 660 feet
Features
  • TAG Heuer Swiss quartz movement
  • Solid 39-mm brushed and polished stainless-steel case; TAG Heuer Link stainless-steel bracelet
  • Date function at 3 o'clock; Silver dial
  • Water-resistant to 660 feet (200 M)
Amazon.com
The picture of sophistication and style, this contemporary dress watch from Tag Heuer's Link series features a silver dial with hand-applied faceted steel indexes, a date window at the 3 o'clock hour, and sleek luminous hands and hour markers for optimal readability. The highly polished unidirectional rotating steel bezel features an engraved dive-time scale and coin edge detailing. The dial is set in a handsome 39 mm brushed-finish case that's cut from a single block of solid steel. It presents on a distinctive Y-link bracelet that fastens with a fold-over-clasp with safety. Additional notable features include precise Swiss quartz movement, a screw-in crown, and a curved scratch-resistant sapphire crystal. Water resistant to 200 meters, this watch is suitable for diving.